Rozsáhlý požár chaty Libušín

Rozsáhlý požár zachvátil v nočních hodinách objekt chaty Libušín v lokalitě Pustevny na Vsetínsku. Jako první se na místo požáru dostavila jednotka hasičů města Rožnov pod Radhoštěm. K ní se postupně začaly připojovat další povolané jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů.

V 00:49 hodin byl vyhlášen druhý a následně třetí stupeň požárního poplachu. Hasičům se z požárem zasaženého objektu podařilo vynést dvě propan–butanové láhve. Následně bylo velitelem zásahu hlášeno zborcení střešní konstrukce objektu. Plameny se mimo části interiéru šířily vlivem větru i po střešních konstrukcích.

Na místě požáru zasahovalo více jak 70 hasičů, nasazeno bylo 16 cisternových automobilů, vysokozdvižná plošina AP 27 a automobilní žebřík AZ 30. Na místo události přijel také velící a řídící důstojníci profesionálních jednotek HZS Zlínského kraje. V 02:47 hodin se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu. Velitelem zásahu byla ohlášena jeho lokalizace.

Nasazené jednotky:

Zlínský kraj:

• Valašské Meziříčí 2× CAS, AZ 30
  • Zlín VEA
  • Rožnov pod Radhoštěm 2×CAS, AP 27
  • Horní Bečva CAS
  • Hutisko – Solanec CAS
  • Prostřední Bečva CAS
  • Zubří CAS
  • Valašská Bystřice 2×CAS
  • Zašová CAS
  • Karolinka 2×CAS
  • Velké Karlovice CAS

Moravskoslezský kraj

• Frenštát pod Radhoštěm CAS
  • Trojanovice CAS

Z důvodu zvýšeného nasazení jednotek byly po třetí hodině ranní na stanice povolány zálohy. Podle zjištění se v objektu nenacházely žádné osoby.

Od 04:30 hodin byla na základě rozhodnutí velitele zásahu postupně odesílána část zasahujících jednotek zpět na své stanice. Po sedmé hodině na místě události zůstali hasiči pěti jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří pokračovali v rozebírání konstrukcí a dohašování jednotlivých ložisek hoření.

V jedenáct hodin na místě požáru byly již jen tři jednotky hasičů, které prováděly dohašování lokálních ložisek hoření a odstraňování zbytků konstrukcí. V ranních hodinách bylo také zahájeno vnější a vnitřní ohledání místa události vyšetřovateli hasičů a Policie ČR.

V 12:40 hodin byla na krajské operační středisko ve Zlíně oznámena konečná likvidace události. Na místě zůstali vyšetřovatelé hasičů a PČR.

por. Bc. Libor Netopil
HZS Zlínského kraje