Výstraha ČHMÚ

Číslo výstrahy: PVI_2014/29

Je v platnosti Předpovědní výstražná informace na jevy: Velmi silný vítr, Povodňová pohotovost, Velmi vydatný déšť, Silný vítr, Vydatný déšť

Pro oblast: Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Zlínský kraj

Platnost: od 15.05.2014 04:00 do odvolání

Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže, která se bude přesouvat velmi zvolna z Balkánu nad Ukrajinu.

Severovýchod České republiky zasáhne trvalý a vydatný déšť. Srážky budou zesilovat od východu během čtvrtečního odpoledne, pokračovat během pátku, v sobotu budou srážky na severovýchodě našeho území zvolna slábnout.

Nejvíce by mělo pršet na severním návětří Beskyd a Jeseníků, kde jsou očekávané srážkové úhrny 80 až 120 mm za 48 hodin (čtvrtek 12:00 hod. až sobota 12:00 hod.).

V Moravskoslezském kraji mimo horských oblastí by mělo za stejné období napršet 30 až 70 mm. Podobné srážkové úhrny jsou očekávány i v Orlických horách, kde by mělo nejvíce pršet během pátku a v noci na sobotu.

Během středy a čtvrtka očekáváme postupné vzestupy hladin vodních toků zejména na tocích odvodňující Beskydy a Jeseníky, prozatím bez dosažení SPA.

K výraznější hydrologické reakci na očekáváné vydatné srážky dojde v noci ze čtvrtka na pátek a během pátečního dne. Předpokládáme dosažení četnějších 1. SPA na tocích v povodí Bečvy, horní Moravy a Odry. Nelze vyloučit dosažení 2. SPA, a na menších tocích i 3. SPA. Mezi nejvíce postižené oblasti budou patřit zejména povodí na návětrné straně Beskyd (povodí Bečvy a Olše) a povodí horní Moravy. Vývoj hydrologické situace budeme nadále průběžně upřesňovat.

Na východě České republiky bude zesilovat vítr. Během čtvrtka a zpočátku i v pátek by měl v průměru dosahovat 8 až 13 m/s, v nárazech až kolem 25 m/s (90 km/h), na Českomoravské vrchovině a na východě Pardubického kraje kolem 20 m/s (70 km/h).

Vzhledem k silnému větru lze očekávat lámání větví a zejména v oblastech s podmáčeným terénem i vyvracení stromů. Silný vítr bude působit problémy v dopravě a energetice.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ).

Nutno vyvarovat se veškerých aktivit v korytě toku a v bezprostředním okolí (koupání, jízda lodí, apod.).

Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.

Před příchodem větru zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství.

Zdroj: www.chmi.cz

Ilustrační foto.