Taktické cvičení – lesní požár na Hradisku

Šest jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů se sjelo v posledním zářijovém dnu na kopec Hradisko. Důvodem bylo taktické cvičení jednotek hasičského záchranného sboru Zlínského kraje (stanice Valašské Meziříčí), hasičského sboru města Rožnov p.R. a jednotek dobrovolných hasičů z Valašské Bystřice, Hutiska-Solance, Zubří a Prostřední Bečvy.

Požár v přírodním prostředí lesa v Rožnově pod Radhoštěm. To byl základní námět společného taktického cvičení profesionálních i dobrovolných hasičů z obcí mikroregionu Rožnovsko a měst Rožnova pod Radhoštěm a Valašského Meziříčí.

„Hlavním cílem cvičení byl nácvik spolupráce zúčastněných jednotek při hašení požáru lesa s vysokým převýšením, s využitím dálkové dopravy vody z přírodního zdroje, přenosných čerpadel a přečerpávacích nádrží,“ uvedl velitel cvičení Pavel Kvasnica z valašskomeziříčské stanice Hasičského záchranného sboru ČR. „Pro toto taktické cvičení jsme vybrali požár lesa na Hradisku, kam jsme do vrcholových partií museli dopravit vodu z řeky Bečvy. Jednalo se o vzdálenost přes 750 m a převýšení přibližně 150 výškových metrů,“ doplnil ředitel Hasičského sboru města Rožnov p.R. Karel Janoušek.

Celkem více než dvě desítky dobrovolných i profesionálních hasičů si tak vyzkoušely vytvoření dálkové dopravy vody od přírodního zdroje. Ověřeny byly také parametry přenosných čerpadel, jejich výkon, výtlak a možnosti nasáti vody z přečerpávacích nádrží včetně možnosti ustavení samonosných přečerpávacích nádrží ve svahu.

Zdroj: Hasiči Rožnov